Czy testament musi być potwierdzony przez notariusza? Wyjaśnienie przepisów.

Jeśli chodzi o napisanie testamentu, mamy do dyspozycji kilka opcji. Czy zachodzi konieczność potwierdzenia go przez notariusza?

Rodzaje testamentu

Jakie są rodzaje testamentu? Prawo określa kilka różnych opcji. Najczęściej wykorzystuje się testament zwykły, czyli własnoręczny, notarialny lub urzędowy. Są jednakże sytuacje, w których przydaje się możliwość sporządzenia testamentu szczególnego – ustnego lub podróżnego czy wojskowego. Czy przy ich sporządzaniu jest potrzebne notarialne poświadczenie? Nie w każdym przypadku. Zawsze warto jednak w sprawach spadkowych skonsultować się ze specjalistą, skorzystać z porady prawnika, prawem spadkowym zajmuje się na przykład JK Kancelaria. Warto dobrze przemyśleć rozporządzenie majątkiem, tak, aby po pierwsze, testament faktycznie wyrażał wolę spadkodawcy, a po drugie, aby dokument trudno było podważyć.

Testamenty zwykłe, a obecność notariusza

Testament można sporządzić własnoręcznie. Istotne jest, aby do jego spisania nie używać urządzeń takich jak komputer czy maszyna do pisania. Dla ważności testamentu, w dokumencie muszą znaleźć się odręczny podpis i data. Taki testament  jest ważny aż do odwołania, nie musi go też poświadczać notariusz. Jeśli jednak w testamencie miałby być zawarty zapis windykacyjny, przepisy wymagają formy aktu notarialnego.
Innym testamentem zwykły jest ten urzędowy – to rzadko używana forma, wymagająca obecności dwóch świadków i wójta lub burmistrza, prezydenta miasta, starosty, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Testamentem związanym z notariuszem jest testament notarialny, sporządzany w formie aktu notarialnego. Trzeba od niego uiścić opłatę i ma on ograniczenia czasowe – po 10 latach trafia do archiwum. Z drugiej strony, trudniej go podważyć, jest on przechowywany przez notariusza, a więc nie zginie, na przykład w czasie przeprowadzek, porządków. Co więcej, notariusz może służyć pomocą odnośnie prawidłowego ukształtowania zapisów testamentowych. Warto wiedzieć o istnieniu Notarialnego Rejestru Testamentów, do którego dostęp mają notariusze – pozwala ona ustalić, czy zmarły pozostawił testament i odnaleźć dokument.

Testamenty szczególne nie wymagają notarialnego poświadczenia. Sporządza się je w razie obawy rychłej śmierci. Nie wymagają potwierdzenia przez notariusza, mogą jednak wymagać potwierdzenia przed sądem, jeśli nie zostało spisane ustne oświadczenie. Testament ustny sporządza się wobec trzech świadków – przed upływem roku należy go spisać lub potwierdzić przez sądem, jeśli ma on pozostać w mocy. Podróżny z kolei sporządza się podczas podróży statkiem morskim czy powietrznym w formie oświadczenia przed dowódcą statku lub jego zastępcą w obecności dwóch świadków. Taki testament spisuje się i opatruje podpisem z datą. Testament wojskowy mogą sporządzić tylko żołnierze Sił Zbrojnych i osoby z nimi powiązane.

Poszukując podmiotu, który ma doświadczenie w sprawach spadkowych, posłużyć się można w wyszukiwarce hasłem „kancelaria Opole„. Konsultacja z prawnikiem może pomóc zaopiekować się we właściwy sposób majątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 4 =