Jak odróżniać między sobą rodzaje kostki brukowej?

Wyłożenie terenu kostka brukową jest zwykle inwestycją na długie lata. Warto więc poświęcić odpowiednią ilość czasu na dobór takiego wzoru i koloru oraz jej rodzaju, który nie stanie się dla nas nużący już po kilku sezonach. Warto także wybrać taki rodzaj i kolor kostki brukowej, która podkreśli aranżację przestrzeni. Zdarza się, że to właśnie kostka brukowa na podjeździe do domu stanowi tę przysłowiową „kropkę nad i” i nadaje charakteru ogródkowi. Oprócz wzornictwa, koniecznie też oczywiście zwróćmy uwagę na parametry techniczne kostki brukowej. Musi być trwała, odporna na kruszenie oraz dopasowana swoją „mocą” do tego, co będziemy na niej robić. Nieco inny materiał nadaje się do wyłożenia nim parkingów, a inny do zwykłej alejki prowadzącej od tarasu do altanki.

Kostka brukowa przemysłowa, odpowiednia do przestrzeni publicznej

Pierwszy i kluczowy wybór dotyczy tego, czy kostka brukowa, którą kupimy, ma być typowym materiałem przemysłowym – zwykłym – czy też ma być to kostka brukowa szlachetna. Na czym polega ten podział? Kostka brukowa przemysłowa to ta, która układana jest na parkingach, placach miejskich, czy na ulicach. Zwykle jest to kostka brukowa fala lub kostka brukowa prostokątna. Najczęściej jest utrzymana w kolorze szarym i ma gładką powierzchnię. Ze względu na prostą formę i stonowaną kolorystykę, jest tania w produkcji i też osiąga niskie ceny w sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że każda tego typu kostka będzie złej jakości. Kostka brukowa przemysłowa ma przede wszystkim spełniać funkcje praktyczne i o ile wybierzemy dobrego producenta, będzie stanowiła dobry materiał budulcowy na podłoże utrzymujące się w dobrym stanie przez lata.

Kostka brukowa ozdobna – do przestrzeni przydomowej

Nieco inaczej jest z kostką brukową ozdobną, w przypadku której już mocno liczy się wygląd. Kostkę tego rodzaju kupujemy, gdy chcemy efektownie zaprezentować podjazd do hotelu, wyłożyć parking przy klinice, otrzymać piękną fakturę na ścieżkę ogrodową, czy podkreślić kolor elewacji domu, dobierając również odpowiednią barwę podłoża. Producenci nowoczesnej kostki brukowej prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej różnorodnej oferty tego typu kostki. Mamy kostkę brukową zieloną, żółtą, melanżową, czy taką, która przypomina stary, postrzępiony bruk. W tej kategorii możemy kupić również kostkę brukową płukaną (przypominającą naturalny kamień z jego chropowatą strukturą), szczotkowaną, z jej ciekawym efektem wizualnym sprawiającym wrażenie, że nawierzchnia jest jakby „przecierana”, łupaną z jej nieregularnymi krawędziami lub strukturalną (czyli taką, która, podobnie jak kawałki kamienia wyłożone na nawierzchni, wygląda bardzo naturalnie).

Jak dobrać kostkę brukową do aranżacji przestrzeni?

Tutaj praktycznie nie ma ograniczeń, warto jednak trzymać się pewnych wskazówek, które uproszczą nam trafienie w odpowiedni wzór. Na przykład, jeśli mamy nowoczesną aranżację przydomowej przestrzeni, warto wybrać kostkę brukową, dzięki której łatwo wytyczymy proste linie. Prostokątna kostka brukowa lub kostka brukowa w jednolitym kolorze będzie tutaj najlepszym wyborem. Jeśli natomiast mamy ogród w stylu rustykalnym, zdecydowanie lepiej sprawdzi się kostka brukowa strukturalna, przypominająca bruk, o niejednorodnej strukturze i niejednolitym kolorze. Wszelkie patynowanie lub inne efekty postarzania kostki są tutaj pożądane. Jeśli chodzi o kolorystykę, w nowoczesnych aranżacjach bardzo dobrze sprawdza się kostka brukowa o wszelkich odcieniach szarości: od antracytu po lekką szarość. W ogrodach naturalistycznych natomiast prym wiedzie już czerwień, kolor ceglasty, żółty. Finezyjne łuki lub wzory na planie koła nie będą odpowiednie w ogrodach wiejskich, bo tam liczy się jak najbardziej naturalny efekt. Natomiast w ogrodach nowoczesnych, przy dużych przeszkleniach w elewacjach budynków, tworzenie starannych wzorów, będzie jak najbardziej na miejscu. Można w ten sposób wytyczyć alejkę, podkreślić koniec chodnika i wyodrębnić go z ogrodowej zieleni lub podkreślić rabaty. Wraz z odpowiednim oświetleniem, można uzyskać bardzo ciekawy efekt.

Obrzeże do kostki brukowej

W przypadku nowoczesnych aranżacji, niezwykle istotne jest także obrzeże kostki brukowej. Zaprojektowane w prostych liniach, starannie wykonane, będzie dodawało schludności całemu obrazkowi. Jednocześnie, krawężniki do kostki brukowej pełnią oczywiście funkcje praktyczne. Trzymają kostkę w ryzach, zapobiegają przesunięciom się jej poszczególnym elementom i sprawiają, że kostka będzie mniej podatna na klawiszowanie. Funkcję takiego obrzeża mogą pełnić palisady betonowe ogrodowe lub specjalne krawężniki, które kupimy u producentów kostki brukowej Warszawa.

*Zobacz też ciekawe, przykładowe aranżacje kostka brukowa wzory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − siedemnaście =