Kiedy nie wolno przyciemniać przedniej szyby w samochodzie?

Jazda samochodem powinna być bezpieczna nie tylko dla kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. W tym celu konieczne jest zachowanie odpowiedniego pola widzenia, co jest określone przepisami prawa. Coraz częściej na drogach można zobaczyć jednak samochody z przyciemnionymi szybami. Jak to się ma zatem do obowiązujących norm i czy może narazić kierowcę na mandat? Z naszego artykułu dowiesz się więcej na ten temat. Przeczytasz także, kiedy nie wolno przyciemniać przedniej szyby w samochodzie.

W jakim celu przyciemnia się szyby w samochodzie?

Modyfikacja pojazdu, która polega na przyciemnianiu szyb to coraz popularniejsza praktyka wśród właścicieli samochodów. Niektórzy z nich traktują to jedynie jako element tuningu, który ma zapewnić ciekawy efekt wizualny i wyróżnić pojazd na drodze. Inni zwracają uwagę na praktyczne zalety takiego rozwiązania. Przyciemnione szyby ograniczają dostęp światła słonecznego do wnętrza, dzięki czemu jest ono chłodniejsze, a klimatyzacja może pracować z większą efektywnością. Redukcja promieniowania UV to ważny czynnik, wpływający przede wszystkim na zdrowie oczu i skóry. Ponadto ciemniejsze szyby to także mniejsze działanie odbłysków światła, co ma przełożenie na komfort kierowcy. Wszystko to sprawia, że właściciele pojazdów coraz chętniej decydują się na tę modyfikację. Czy nie narażają się jednak w tej sposób na mandat podczas kontroli drogowej?

Czy przyciemnianie szyb jest zgodne z prawem?

Przyciemnianie szyb jest zgodne z prawem, jeśli zapewniają one kierowcy dostateczną widoczność. W tym celu muszą charakteryzować się współczynnikiem przepuszczalności światła na poziomie nie mniejszym niż 70%. Jeżeli właściciel zastosuje się do tych zaleceń, nie złamie przepisów. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre samochody mają fabrycznie delikatnie przyciemnione szyby. Naklejenie na nie folii może zatem sprawić, że zaciemnienie będzie większe od dopuszczalnego. Nie można zatem oklejać przedniej szyby jeżeli modyfikacja spowoduje zaciemnienie większe niż 30%.

Dlaczego przyciemnianie szyb najlepiej powierzyć profesjonalistom?

Jako że szyby można przyciemniać tylko w granicach określonych przepisami prawa, zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie. Dzięki temu właściciel pojazdu zyska pewność, że folia będzie miała właściwą przepuszczalność. Nie narazi się przez to nie tylko na utratę komfortu jazdy, ale także na mandat. Co więcej, profesjonaliści udzielą fachowych rad dotyczących wyboru folii, dzięki czemu będzie ona w stanie sprostać indywidualnym oczekiwaniom.

Podsumowując, szybę przednią można okleić w każdej sytuacji jednak pod warunkiem, że zachowa się przepuszczalności światła na poziomie nie mniejszym niż 70%. Modyfikacja tego typu nie ograniczy kierowcy widoczności, a jednocześnie nie będzie działaniem wbrew przepisom prawa. Dzięki temu będzie się można cieszyć atrakcyjnym wyglądem samochodu i komfortem jazdy.

Zapraszamy po więcej informacji: przyciemnianie szyb Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =