Sprężarki wysokociśnieniowe — kluczowe rozwiązania dla przemysłu

W wielu branżach przemysłowych sprężone powietrze jest nie tylko medium roboczym, ale często jest podstawą całych procesów technologicznych. W procesach, w których standardowe ciśnienia robocze są niewystarczające, stosuje się kompresory wysokociśnieniowe. Jakie są zalety takich sprężarek i w jakich gałęziach przemysłu się je wykorzystuje? Poznaj cechy charakterystyczne tych urządzeń i sprawdź, czy nie sprawdzą się w Twojej firmie.

Sprężarki wysokociśnieniowe — co to za urządzenia?

Kompresory wysokociśnieniowe to urządzenia, które generują sprężone powietrze o ciśnieniu przekraczającym standardowe 7–13 barów dedykowane tradycyjnym maszynom. Sprężarki wysokociśnieniowe wytwarzają gaz o ciśnieniu sięgającym nawet do 300 barów i więcej. Tego typu urządzenia są tworzone z myślą o intensywnej eksploatacji i pracy w wymagających warunkach. Na rynku znajdziesz kompresory ciśnieniowe o zróżnicowanej budowie. W zależności od konstrukcji i zastosowania możesz wybierać pomiędzy sprężarkami tłokowymi lub śrubowymi, które chłodzone są powietrzem lub cieczą.

Sprężarki wysokociśnieniowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Doskonale sprawdzają się w branży chemicznej i petrochemicznej czy przemyśle zbrojeniowym i gazowym. Kompresory wysokociśnieniowe wykorzystuje się przy produkcji napojów i w procesach butelkowania. Stosuje się je również do przeprowadzania testów ciśnieniowych instalacji i komponentów, a także w przemyśle morskim i nurkowaniu głębinowym.

Kluczowe zalety sprężarek wysokociśnieniowych

Wysokociśnieniowe sprężarki oferują szereg korzyści, dzięki którym są niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu. Te wyspecjalizowane urządzenia, które znajdują zastosowanie tam, gdzie liczy się precyzja, niezawodność i praca pod dużym obciążeniem. Kompresory wysokociśnieniowe zapewniają stabilne ciśnienie nawet przy długotrwałej pracy.

Ich atutem jest trwała konstrukcja. Maszyny te przystosowane są do pracy w trudnych warunkach, często z redundantnymi systemami bezpieczeństwa. Coraz częściej nowoczesne modele wyposażone są w falowniki i systemy odzysku ciepła, dzięki czemu są energooszczędne i generują niskie koszty eksploatacji. Kompresory takie mogą występować w kompaktowych rozwiązaniach, w ramach których dostępne są jako gotowe zestawy ze zbiornikami, osuszaczami i układami chłodzenia.

Gdzie stosuje się sprężarki wysokociśnieniowe?

Zastosowanie sprężarek wysokociśnieniowych powinno być uzależnione od realnych potrzeb procesów technologicznych. Ten typ maszyn wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gazów pod wysokim ciśnieniem.

Z jednej strony sprężarki wysokociśnieniowe są też niezastąpione w systemach magazynowania energii sprężonego powietrza (CAES – Compressed Air Energy Storage). Powszechnie są wykorzystywane w transporcie mediów pod dużym ciśnieniem. Kompresory wysokociśnieniowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie precyzyjnych testów szczelności (np. w przemyśle motoryzacyjnym) czy do tworzenia warunków nadciśnienia w procesach produkcyjnych. Sprężarki wysokociśnieniowe wykorzystuje się również przy realizacji procesów kriogenicznych, np. w przetwórstwie gazów technicznych.

Serwis i konserwacja — klucz do bezpiecznego użytkowania

W związku z tym, że wysokie ciśnienie może być niebezpieczne dla użytkowników, niezwykle istotny jest nadzór techniczny i odpowiednie serwisowanie dla zapewnienia bezpiecznej eksploatacji. W przypadku użytkowania kompresorów wysokociśnieniowych zaleca się ścisłe przestrzeganie harmonogramów przeglądów technicznych oraz kontrolę stanu zbiorników ciśnieniowych zgodnie z przepisami UDT.

Tak jak w przypadku sprężarek zapewniających gaz o standardowym ciśnieniu od 7 do 13 bar części zamienne mogą być oryginalne lub być zamiennikami, tak w przypadku kompresorów wysokociśnieniowych należy stosować wyłącznie certyfikowane czujniki i zawory bezpieczeństwa. Tylko takie części zamienne zapewniają bezpieczne użytkowanie oraz odporność na pracę z wysokimi ciśnieniami. Pamiętaj, że niedopatrzenia w zakresie serwisu, konserwacji czy części zamiennych i eksploatacyjnych mogą skutkować nie tylko awarią, ale też zagrożeniem dla ludzi i infrastruktury.

źródło: AG Kompressoren Polska S.A. kompresory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 12 =