Buty gumowe BHP – dlaczego ich obecność w pracy jest tak ważna?

Każdy zakład pracy, niezależnie od branży i charakteru działania, zobowiązany jest do przestrzegania przepisów BHP. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy to zestaw jasno określonych zasad dotyczących pracy na dowolnym stanowisku. Tyczy się to także ubrań i obuwia, który obowiązuje na konkretnych stanowiskach pracy. Wśród obowiązujących elementów wymienić można obuwie gumowe BHP. Dlaczego obecność takich butów jest obowiązkowa?

Ochrona dla pracowników

Za zakup ubrań i obuwia roboczego BHP odpowiedzialny jest pracodawca. Nie może on zmuszać podwładnych do tego, aby kupili wszystko za swoje pieniądze. Ewentualnie, może on zaoferować środki finansowe z firmowej kasy, aby każdy pracownik wyposażył się w potrzebne elementy. Buty gumowe BHP ze specjalnie wzmocnionymi elementami stanowią ochronę przed:

  • zimne i gorącem,
  • nadmierną ilością wilgoci,
  • przebiciem,
  • przygnieceniem.

Ważna jest również ich podeszwa, która powinna cechować się właściwościami antypoślizgowymi i elektroizolacyjnymi. Stanowią one ważną ochronę przed olejami, smarami oraz paliwami.

Jak więc widać, ich obecność ważna jest z tego względu, że dzięki nim można ochronić własne zdrowie, a niekiedy nawet życie. Ich konstrukcja sprawia, że są one w stanie ochronić nawet przed poparzeniami chemicznymi. Wszystko uzależnione jest od środowiska pracy, ale cała stopa i kostka mają odpowiednie zabezpieczenie, dzięki czemu ryzyko kontuzji lub śmierci się zmniejsza.

Wypadek przy pracy a brak obuwia BHP

Aby zdać sobie sprawę z ważności obecności takich butów, należy omówić pewną kwestię. W przypadku gdy dojdzie do wypadku przy pracy, np. pracownik poślizgnął się na plamie oleju w miejscu pracy. Inspektor BHP na pewno będzie wnikliwie sprawdzał wszystkie elementy, w tym obecność na nogach obuwia BHP. Jeżeli nie miał on na sobie takich butów, ponieważ pracodawca nie zapewnił mu ich, do odpowiedzialności zostanie pociągnięty szef. Będzie on zobowiązany do zapłaty odszkodowania pracownikowi. Całkiem możliwe, że zostanie nałożony na niego mandat za brak przestrzegania przepisów BHP. W przypadku gdy to pracownik jawnie zignorował obecność obuwia, które otrzymał od pracodawcy, to może spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania. Nawet w przypadku TU. Na niego także może zostać nałożona kara finansowa za brak przestrzegania obowiązujących przepisów BHP.

To dlatego ważna jest obecność takiego obuwia roboczego. Wybór jest szeroki, więc na pewno uda się znaleźć takie buty, które będą w stanie zapewnić wygodę i komfort na każdym kroku w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =