Czy podczas rehabilitacji należy się L4?

Rehabilitacja ma na celu przywrócenie sprawności po kontuzji lub urazie. W zależności od przyczyny może być ona krótkotrwała, choć częściej zdarza się, że pacjenci wymagają dłuższych działań rehabilitacyjnych. Te zaś są dość czasochłonne i niekiedy mogą kolidować z codziennymi obowiązkami. Czy w takiej sytuacji osoby pracujące mogą liczyć na zwolnienie? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czy podczas rehabilitacji należy się L4.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to szereg różnorodnych działań, których najważniejszym zadaniem jest zniwelowanie ograniczeń, będących wynikiem kontuzji lub urazu, a tym samym powrót pacjenta do pełnej sprawności. W zależności od przyczyny można stosować rehabilitację zachowawczą i pourazową, a także przedoperacyjną i pooperacyjną. Coraz większą popularność zdobywa także rehabilitacja sportowa.

Pojęcie to jest dość szerokie, ponieważ obejmuje szereg różnorodnych działań i technik. Należą do nich zarówno metody oparte na energii termicznej, elektrycznej, chemicznej czy świetlnej, jak i wykorzystujące ruch. Aby jednak były one skuteczne, muszą być dokładnie dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Z tego powodu na rehabilitację kieruje lekarz, który wskazuje konkretne zabiegi. Czy może on także w związku z nimi wystawić zwolnienie lekarskie?

Kto wystawia L4 na czas trwania rehabilitacji?

Istnieje możliwość, aby pacjent korzystający z rehabilitacji przebywał na zwolnieniu lekarskim. Warto jednak wiedzieć, że same działania rehabilitacyjne nie są jego powodem. Lekarz, który wystawia L4 bierze pod uwagę ogólny stan pacjenta. Jeżeli znacznie utrudnia on codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia wykonywanie pracy, będzie to podstawą do wystawienia zwolnienia, podczas którego można korzystać z rehabilitacji. Ona sama nie upoważnia jednak do zwolnienia, jeżeli stan chorego jest na tyle dobry, aby mógł on podejmować się obowiązków zawodowych.

Trzeba pamiętać o tym, że uprawnienia do wystawienia L4 ma jedynie lekarz. Nie ma możliwości, aby zwolnienie wypisał rehabilitant.

Jak wybrać gabinet rehabilitacji?

Aby rehabilitacja przyniosła oczekiwane efekty, powinna być wykonywana przez osoby z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. Z tego powodu warto wybrać gabinet, który zatrudnia profesjonalistów. Powinny być to również osoby z wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, ponieważ skuteczności działań rehabilitacyjnych jest równie ważna, co dobry kontakt z pacjentem i jego komfort. Aby znaleźć zaufane miejsce, warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy korzystali z rehabilitacji. Ponadto pomocne mogą okazać się rekomendacje, jakie można znaleźć w Internecie.

Bardzo ważny jest także szeroki zakres usług, ponieważ dzięki temu można liczyć na to, że wszystkie potrzebne zabiegi będzie można otrzymać w jednym miejscu, co przełoży się na komfort pacjenta.

Podsumowując, rehabilitacja to bardzo ważne działania, które mają na celu przywrócenie sprawności. Można otrzymać podczas niej L4, jednak tylko wtedy, kiedy ogólny stan pacjenta uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych.

Zapraszamy po więcej informacji: Rehabilitacja Gdynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =