Płatności bezgotówkowe są z roku na rok coraz częściej wybierane przez klientów. Według raportu „Preferencje płatnicze Polaków w 2024 roku” przygotowanego przez Polcard aż 75% wszystkich płatności dokonywanych jest bezgotówkowo! Warto więc umożliwiać swoim klientom taką formę płatności, a najłatwiej dokonać tego, wybierając terminal płatniczy. Jakie są obecnie najciekawsze propozycje wśród tych urządzeń? Co warto wiedzieć o terminalach płatniczych w 2024 roku? Przedstawiamy poniżej!
Kasoterminale
Zazwyczaj w sklepach lub punktach usługowych można spotkać się z kasą albo drukarką fiskalną i znajdującym się w jej pobliżu terminalem płatniczym. Tymczasem obecnie nie trzeba już wybierać dwóch oddzielnych urządzeń – można zdecydować się na kasoterminal! W jednej obudowie mieści on zarówno kasę/drukarkę fiskalną, jak i terminal płatniczy. To idealne rozwiązanie, jeśli przestrzeń na umieszczenie urządzeń jest dość ograniczona. Co więcej, kasoterminal jest w pełni mobilny – sprawdzi się zatem nie tylko w stacjonarnych punktach, lecz również w mobilnych biznesach.
Kasoterminal można wykorzystać na dwa sposoby – jako klasyczną, autonomiczną kasę fiskalną lub jako drukarkę fiskalną połączoną z zewnętrznym oprogramowaniem. W drugim przypadku konieczne będzie połączenie kasoterminala z komputerem lub tabletem. Warto jednak wiedzieć, że takie połączenie nie zawsze działa stabilnie i w takiej sytuacji lepiej przemyśleć zakup pełnoprawnego systemu mini-POS.
Terminale mPOS
Przedsiębiorcy korzystający z systemu POS nie muszą decydować się wyłącznie na klasyczny terminal stacjonarny albo mobilny – mogą wybrać poręczny terminal mPOS. To urządzenie o niewielkich wymiarach, bez problemu mieszczące się w dłoni, które podłącza się do smartfona albo tabletu za pomocą Bluetooth. Jednocześnie nie musi być ono stale podłączone do zasilania – wystarczy naładować jego baterię, aby móc korzystać z terminala przez kilka kolejnych godzin. Z tego powodu takie urządzenie idealnie sprawdza się we wszelkich firmach mobilnych.
Co więcej, to jedyny terminal płatniczy, jaki można mieć na własność, wszystkie inne rodzaje tych urządzeń wyłącznie się wynajmuje. Koszt takiego urządzenia to ok. 200-300 złotych. Sprzedaż terminali tego rodzaju prowadzą natomiast nawet niektóre sklepy z elektroniką – są to więc urządzenia powszechnie dostępne. Niestety taka możliwość wiąże się ze sporą niedogodnością – prowizja za transakcje dokonywane z pomocą terminala mPOS wynosi nawet 2%.
Terminal płatniczy w smartfonie
A gdyby tak zupełnie pozbyć się dodatkowych urządzeń i przyjmować płatności kartą za pomocą smartfona? Teraz to możliwe! Dzięki aplikacji typu SoftPos wystarczy, że klient przyłoży kartę do smartfona, aby została dokonana płatność. W tym celu należy wyposażyć się w smartfon z NFC oraz z systemem Android 8.0 lub nowszym. Konieczne będzie również użycie portfela cyfrowego (np. Google Pay) i zainstalowanie dedykowanej aplikacji.
Warto wiedzieć, że w przypadku korzystania z terminala w smartfonie można wziąć udział w programie Polska Bezgotówkowa – wtedy przez pierwszy rok korzystania z takiego terminala nie będzie naliczana prowizja od żadnej transakcji.
Co trzeba wiedzieć o integracji terminala z kasą w 2024 roku?
O konieczności integracji terminala płatniczego z kasą fiskalną dużo mówi się już od kilku lat. Od 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli bowiem zostać zobligowani do wykonania tej integracji, jednak obowiązek ten został odroczony. Dopiero od początku 2025 roku we wszystkich punktach, gdzie wykorzystuje się zarówno kasę fiskalną online, jak i terminal płatniczy konieczna będzie ich integracja. Jeśli nie zostanie ona dokonana, taki przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z karą wynoszącą aż 5000 złotych.
Najnowsze wieści mówią jednak, że obowiązek integracji kasy i terminala zostanie całkowicie zniesiony. Ma się to odbyć przy okazji prac nad nowelizacją ustawy o KSeF. W tym momencie nie ma jednak żadnych prawnych dokumentów, które potwierdzałyby te doniesienia.
Mimo wszystko warto wykonać integrację terminala płatniczego z kasą niezależnie od istniejącego wymogu – dzięki temu można znacznie przyspieszyć obsługę klientów, a także ograniczyć ryzyko kosztownych pomyłek. W przypadku zintegrowanych urządzeń kwota z kasy fiskalnej jest bowiem bezpośrednio przesyłana do terminala płatniczego – nie trzeba wpisywać jej ręcznie. Dzięki temu sprzedawca nie pomyli się przy wprowadzaniu kwoty, na czym mogłaby stracić firma albo klient.
Program Polska Bezgotówkowa
W 2024 roku wciąż obowiązuje program Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu można wyposażyć swoją firmę w bezpłatny terminal płatniczy na rok. W tym czasie nie będą naliczane prowizje od dokonywanych transakcji ani opłata za wynajęcie terminala. Jest to zatem świetny sposób na rozpoczęcie korzystania z takiego urządzenia.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego programu umowę na korzystanie z terminala płatniczego podpisuje się na co najmniej 2 lata. Oznacza to, że po pierwszych 12 miesiącach darmowego korzystania z nowego urządzenia trzeba przez co najmniej jeden rok używać go na normalnych warunkach. Z pewnością będzie to jednak opłacalna inwestycja, tym bardziej że od początku 2022 roku każdy przedsiębiorca (posiadający kasę fiskalną) jest zobligowany do przyjmowania płatności również w formie bezgotówkowej. Płatność kartą jest natomiast najwygodniejszą dla klientów opcją.