Zawiasy do drzwi drewnianych. Co należy o nich wiedzieć?

Zawiasy to jedne z okuć drzwiowych, które są przeznaczone do łączenia ościeżnicy ze skrzydłem drzwi. Dobiera się je w zależności od materiału, z którego wykonane są drzwi. W sprzedaży dominują zawiasy do drzwi drewnianych, które są od lat najczęściej wybierane do domów, mieszkań i lokali komercyjnych. Ich zdecydowanie największy wybór oferuje sklep internetowy z okuciami. Sprawdźmy, na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby z jego oferty wybrać rozwiązania właściwie dostosowane do swoich potrzeb!

Jakie rodzaje zawiasów do drzwi drewnianych wyróżniamy?

Zawiasy w drzwiach są przeznaczone do łączenia ościeżnicy ze skrzydłem. Drzwi wewnętrzne są najczęściej wytwarzane z drewna, będą więc do nich pasowały zawiasy do drzwi drewnianych. Oprócz nich, sklep online oferuje także okucia do drzwi wykonanych z innych materiałów, w tym m. in. z tworzyw sztucznych, szkła, a także z metalu.

Najbardziej klasyczne zawiasy do drewnianych drzwi wewnętrznych to rozwiązania czopowe jednoosiowe rozłączne i nierozłączne. W zależności od sposobu mocowania, mogą być wkręcane, przykręcane lub przykręcano-wkręcane. Drzwi pokojowe wymagają zastosowania zawiasów przystosowanych do lekkich warunków eksploatacyjnych – w większości przypadków są to rozwiązania jednoosiowe dwu- lub trzyskrzydełkowe z ramionami wkręcanymi lub płaskimi. Są one zwykle przykręcane. Dobrej jakości zawiasy oferują regulację na kilku płaszczyznach.

Zakupu specjalnych zawiasów wymagają natomiast nowoczesne i popularne w ostatnich latach drzwi bezprzylgowe. To rodzaj drzwi pokojowych, w których stosowane są tzw. zawiasy kryte. Instaluje się je w luzie wrębowym znajdującym się pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Większość zawiasów do drzwi drewnianych bezprzylgowych jest sprzedawanych wraz z czytelną instrukcją i specjalnym szablonem, który pozwala na precyzyjne wykonanie otworów montażowych.

Jak wybrać dobrej jakości, solidne zawiasy?

Zawias jest tym elementem montażowym drzwi, który na przestrzeni czasu narażony jest na szczególne obciążenia. W związku z tym, stojąc przez wyborem tego rodzaju okuć, warto skoncentrować się wyłącznie na jakościowych, solidnych i wytrzymałych rozwiązaniach renomowanych producentów. Oferuje je wyspecjalizowany sklep online z okuciami do drzwi różnego rodzaju. Oprócz szerokiej oferty zawiasów do drzwi wewnętrznych, klienci mogą liczyć także na fachowe doradztwo jego obsługi w zakresie dopasowania konkretnych produktów do osobistych potrzeb.

Wybierając zawiasy do drzwi drewnianych, należy zwrócić uwagę na szereg aspektów. Po pierwsze, okucia muszą pasować do konkretnych drzwi i uwzględniać nie tylko sam materiał ich wykonania, ale także wagę skrzydła i jego rozmiar. Po drugie, muszą być właściwie dopasowane do pozostałych okuć (klamek, zamków i innych), tworząc z nimi spójną estetycznie całość. Wreszcie, powinny zapewniać szeroki zakres regulacji oraz posiadać wytrzymałą, niezawodną konstrukcję, która pozwoli bezpiecznie i bezproblemowo korzystać z drzwi przez wiele lat, bez konieczności dokonywania napraw i konserwacji zawiasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − trzynaście =